Luni, 26 martie 2018, proiectul „Învățați să ajutați” a ajuns și la Liceul Teoretic „Eugen Lovinescu”.

Din partea Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” au participat prof. Maria Baldovinescu și elevele clasei II E – AMG, Diana (Scarlat) Popa și Andreea Foană.

Prezentarea practică a fost susținută de eleva Diana (Scarlat) Popa, care este voluntar în cadrul Ambulanței Municipiului București.

Au participat elevi din anii terminali de liceu, care au demonstrat un interes deosebit și o implicare activă. Activitatea a avut un real succes, fapt dovedit și de numărul mare de întrebări primite la final.

Atenția liceenilor a fost mare și datorită faptului că prezentarea a fost realizată de eleva noastră, implicată în activitatea de voluntariat. Liceenii au văzut astfel cum se pot îmbina viața de elev al școlii cu cea de voluntar, dar și cu cea de familie și cum toate acestea pot fi făcute cu succes.

Este o reală plăcere când putem să ne mândrim cu elevii noștrii și în afara școlii.

Mulțumim cadrelor didactice ale Liceului „Eugen Lovinescu”, care au fost prezente în sală și au înlesnit această întâlnire.

prof. Maria Baldovinescu