leonardo

Toţi elevii din anul II şi III de studiu din anul şcolar 2013-2014, cunoscători ai limbii engleze, au posibilitatea de a aplica la concursul de selecţie pentru participarea la stagiile de practică organizate în Cipru, în perioada 4-24 noiembrie 2013, în cadrul Proiectului “Professional skill development of nursing students” desfăşurat prin Programul Leonardo da Vinci.

1) Pentru înscrierea la selecţie, elevii vor depune un portofoliu personal ce va cuprinde următoarele documente redactate în limba engleză:

– CV europass,

– Srisoare de intenţie şi recomandarea profesorului de nursing ce predă la clasă.

Documentele vor fi apreciate cu un punctaj de 10 puncte pe baza următoarelor criterii:

a) motivaţia de a participa în program (2 puncte);

b) situaţia şcolară din anul şcolar  2012-2013 (3 puncte);

c) atitudinea şi comportamentul faţă de şcoală (2,50 puncte);

d) atenţia şi implicarea în cadrul activităţilor desfăşurate la cursuri (1,5 puncte);

e) activităţi extracurriculare: voluntariat, participări la conferinţe, seminarii, cursuri – însoţite de dovezi (2 puncte).

Punctajul obţinut va reprezenta 20% din punctajul final. Indiferent de punctajul obţinut, elevii vor  putea participa la testul de limbă engleză pe data de 1.08.2013.

2.Depunerea dosarelor de candidatura: 19.07 – 30.07.2013.

3.Testarea la limba engleza: 1.08.2013.

Testul de limba engleză va fi structurat conform competenţelor urmărite în testarea IELTS, nivelul B1. Punctajul maxim este de 10 puncte şi vor putea participa în program toţi cei care obţin nimim nota 6. Testul cuprinde o probă orală (spoken interaction – 2 puncte, spoken production – 2 puncte, understanding listening – 2 puncte) şi o probă scrisă (writing – 2 puncte, understanding reading – 2 puncte).

4.Rezultatele selecţiei: 5.08.2013.

Descarca mai jos baremul de notare

barem_de_notare_cipru.docx