Dragi elevi, stimați absolvenți,

Ne alăturam și noi celor care sărbătoresc Ziua Iei, azi – 24 iunie 2022.

Ia, cămașa din pânză cu broderii impresionante, care amintește de lada cu zestre a bunicii este poate cel mai frumos articol care descrie portul național tradițional. Adaptată timpurilor, vie, armonioasă, bluza tradițională românească este celebrată de români odată cu Sânzienele și cu Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul.

Pentru că promovăm lucrurile sănătoase, promovăm tradiția, promovăm frumusețea portului național cu cel puțin la fel de multa mândrie pe cât promovăm în întreaga Europă Educația pentru Sănătate.

Și pentru că ne plac provocarile, vă propunem ca astăzi să dați dovadă de creativitate, originalitate și spirit de inițiativă și să acceptați provocarea noastră:

Intră pe pagina de Facebook a școlii și comentează astăzi la această postare cu o fotografie (realizată de tine)  în care să surprinzi frumusețea portului tradițional românesc în același cadru cu elemente reprezentative ale profesiei de asistent medical generalist.

Știm că poți! Știm că vrei!

Punem la bătaie și un premiu: o ie. Fotografia care va primi cele mai multe like-uri va fi câștigătoarea.

Ce zici, intri în cursă?

Iubește tradiția, trăiește românește!

PS: astăzi…. ia pe tine o ie!

prof. Sorina Negrei