Cu ocazia Zilei Mondiale de luptă împotriva Hipertensiunii Arteriale, marți – 17 mai 2022, elevii Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” au participat la o activitate desfășurată în Parcul IOR, alături de prof. Natalia Chitic și prof. Daniela Vlădescu.

Activitatea a fost coordonată de doamna director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. Aurelia Șova.

Locuitorii capitalei au beneficiat de testarea gratuită a valorilor tensiunii arteriale și glicemiei.

Beneficiarii serviciilor noastre au primit informații și îndrumări referitoare la bolile cardiovasculare, stilul de viață sănătos, măsurile de prevenție a bolilor cardiace și metabolice.

Cu toții au salutat inițiativa școlii noastre de a oferi aceste servicii în mod gratuit.

Elevii voluntari, de la calificarea asistent medical generalist, au oferit informații despre profesia de asistent medical, dar și despre oferta educațională celor interesați să urmeze o carieră în domeniul medical.

Misiunea școlii noastre este de a pregăti asistentul medical ca EDUCATOR PENTRU SĂNĂTATE,  în spiritul valorilor fundamentale ale profesiei: dragostea pentru om, sănătate şi viață, respect pentru profesie, pasiune şi capacitate pentru muncă.

Evenimentul desfășurat face parte dintr-o serie de activități organizate sub semnul Educației pentru Sănătate.

Felicitări tuturor participanților pentru implicare!

Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” va organiza în următoarea perioadă și alte evenimente asemănătoare, impactul și feedback-ul primit din partea cetățenilor fiind unul foarte bun.